"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hayvan çiftliği – George Orwell

Bu kitap bir peri masalından çok 20yy. anlatıyor. Yazarın etkileyici bir anlatımı var. Hayvan çiftliğine kabak koyunda başlamıştım. Ama malum tatilde olduğumdan dolayı bitirmeme fırsat vermediler. Kamp alanında karşılaştıklarım, gelen misafirler, arkadaşlar falan derken sıra gelmedi. Neyse ki sonunda okudum ve iyi ki okumuşum dediğim kitaplardan biri arasına koydum.

Toplu yaşamda bir düzenin olması gerekiyor. E tabi ki bunu fırsata çevirenlerde olacak elbet. Yönetilmek yönetmek ten zordur her zaman. Bu sebeptendir ki insanın kolayı seçmesi. Ama koyun olmayı gerektirmez. Bir kitapta okumuştum. İnsanın ilk öğrendiği şey düşünmektir. Neden ile sonuç arasında ki ilişkiyi düşünmek. Ama ilk unuttuğu şey de düşünmektir. Artık sorgulamaz. Körü körüne bağlanır inandığına. Kitapta bariz bir şekilde anlatmış yazar Stalin dönemini. Okuyolım efenim.

Yönetmek ve yönetilmek ile alakalı sistemi Hakan Günday’ın Daha kitabında da görmüştüm. Geçen gün gördüm filmini çekmişler. İnşalah aynı duyguyu verir. Çok sevdiğim bir yazardır yeri gelmişken.

Hayvan Çiftliğinden bir alıntı ile kapatayım postu.

“İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır.”

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir