"Enter"a basıp içeriğe geçin

Esir Şehir Üçlemesi

En son bitirdiğim seri kitaplar olur kendileri. Esir şehir insanları, Esir şehrin mahpusu ve Yol ayrımı olarak üç kitaptan oluşur. Usta yazar Kemal Tahir’in kaleminden çıkmış, 20.yy ilk yarısında mütareke döneminde İstanbul’u ve kuvay-i milliyeci bir paşa oğlu Kamil beyin yaşadıklarını, ayrıca Gazi paşamızıda içine alan etkileyici bir hikaye.

İlk kitapta kamil beyin İşgal altındaki İstanbul’a gelip, beş parasız ortada kalıp kendi içinde düştüğü durum etkilemişti beni. Ama Karadayı dergisi işine girip sonradan herşeyin farkına varıpta canı gönülden çalışması takdirlik bir durum. Özellikle yaşadığı döneme bakılarak. İkinci kitapta ise ne olursa olsun Nedime hanıma duyduğu saygıyı yitirmemesi ve onu ele vermemesi onurlu bir davranıştı. Eşini ve çocuğunu göz önüne alırsak güçlü bir davranış bu Kemal beyin yaptığı. Son kitapta ise Ararat vapurunda -suçüstü- yakalandıkları Ramiz öğretmenin eşine olan sadakati gözlerimi doldurdu. Herşeyi yazmıyorum özellikle o dönem ülkenin hali de anlatılıyor kitapta. E onu da siz okuyun canım.

Son olarak bu yazıyı ve bir önceki yazıyı telefondan yazdım. Mecburen bundan sonrakileri de öyle yazacam. Malum suriyedeyim. Bir bilgisayar edinene dek böyle devam edicim. Yazım hatalarımı mazur görün. Bazen otomotik düzeltme yapıyor telefon ve gözden kaçıyor.

Sevgiyle

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir