"Enter"a basıp içeriğe geçin

Blogger’da Yorum Yapmak

Blogger yorum formu diğer sitelere göre biraz farklı. Bu yüzden yorum yapılma oranı düşüyor. Sadece textarea ve gönder butonu olsa bu oran artar tabi ki de. Ama yapılması gereken sadece bir teşekkür yorum ise, blogger’ın bu basit yorum formuna yorumunuzu yapıp yayınla butonuna basılmıyor. Acaba bu sadece benim yakındıpım bir olay mı yoksa herkesin genel sorunu mu ? Bir de şöyle bir şey var diğer sitelere yorum yaparsanız sizin sitenize yorum yapılır. Ben böyle karşılıklı olmasını istemiyorum. Arkadaş yararlandığın, faydalandığın bir yazı veya makale hakkında yapacağın bir yorum olmalı muhakkak. Neden bunu yapmak bu kadar zor geliyor. Ben mesela bilgi sahibi olduğum bir yazı hakkında görüşlerimi bildiririm. O konu hakkında ne düşünüyorsam üşenmeden yorumu mu yaparım. Benim yazdıklarıma yorum yapın demiyorum, neden yorum yapılmıyor onu merak ediyorum. 
Gelelim blogger yorum formuna. Blogger’da üç çeşit yorum formu vardır resimde görüldüğü gibi. 
Gömülü: Yayınlanan yazıların ve sayfaların alt kısmına gömülü olarak gelen yorum formu seçeneğidir. Üst kısmında yorum yazacağınız boş textarea bölümü, altında yorumlama biçimi ve en altta ise yayınla ve önizleme butonları bulunmaktadır. Genel olarak kullanılan ve yaygın bir formdur.
Tam sayfa: Yorum formunu Blogger’ın kendi sayfasında açtığı bir seçenektir. Sayfayı iki kısma ayırır. Sağ tarafta yorum yapacağınız alan ve altta yorum kimliği seçeceğiniz alan vardır. Sol tarafta ise yapılan yorumlar vardır. 
Açılır pencere: İsminden de anlaşılacağı gibi yorum formunu açılır bir pencere de size gösteren bir seçenektir. Tam sayfa yorum formunun tek sütunlu hali. 

Blogger’da yorumlama biçimleri: 

Google hesabı: Eğer google hesabınız varsa, giriş yaparak gerçek adınızla yorum yapabilirsiniz. Google anasayfasında bulunan araç çubuğu sayesinde oturumunuzu kolay bir şekilde açabilirsiniz ve oturumunuz açık kalabilir.En çok kullanılanı da budur.
LiveJournal, WordPress, TypePad, AIM, OpenID : Bunlar ise alternatif. Yani bu servislerde hesabınız var ise kullanıcı adınızı girerek yorum yapabilirsiniz basit bir şekilde. Ama yoksa üzülmeyin daha kolay hatta en kolay yolu aşağıda.
Adı/Url: Adınızı ve varsa web sitenizin urlsini veya istediğiniz bir url yazıp yorum yapabilirsiniz. Yani yukarıdaki servislerde hesabınız bulunmuyorsa sadece adınızı yazıp yorum yapabilirsiniz. Benim önerim olan bu seçenektir.
Anonim: Yorum yapmanın en kolay yolu ve tanınmayan yolu. Yani bu seçeneği seçtiğinizde yaptığınız yorum anonim veya adsız ismi altında görünecektir. Tavsiye etmediğim bir seçenektir. Bunun yerine Adı/Url seçeneğini seçip sadece adınızı yazıp yorum yapmanız yeterli olacaktır.
Yorum yapmak sitenize backlink sağlar. Eğer Adı/Url seçeneğini seçip sitenizin urlsini yazarsanız, yaptınız yorum dahilinde kullanıcılar sizi merak edecektir ve Yorum nickinize tıklayacaktır. Bu olay size backlink sağlayacaktır. Nedir bu backlink? Kısacası Bir başka site tarafından sizin sitenizin linkinin verilmesidir. Yani arkadaşınızın sizi başkalarına tavsiye etmesidir. İşte yorum yapmak ta bu olaya katkıda bulunuyor. Ayrıca backlink seo açısından da faydalı oluyor. 

Benden bu kadar. Söz sizde. Yorum yapın, sesinizi duyurun. 🙂 Yapılan yorumlardan haberdar olmak için E-posta yoluyla abone ol bağlantısına tıklayın.

23 Yorum

 1. Salih
  Salih 26 Aralık 2011

  Kanka Eline sağlık Güzel açıklama olmuş 😀

 2. Salih
  Salih 26 Aralık 2011

  Ewet bu kadar şeyi yapmaya erinip çoğu zaman çok güzel paylaşım olsa bile sadece beğenip geçerdim ama bundan sonra yorumda yapacağım artık 🙂

 3. Salih
  Salih 26 Aralık 2011

  aynen bak beni bile alıştırdın kankaa :)) çok sağol …

 4. Salih
  Salih 26 Aralık 2011

  meşkul adam o ders çalışıyo ders 😀

 5. Hamza BASTEPE
  Hamza BASTEPE 26 Aralık 2011

  Ya bıraksın 2 dakika sosyal bi tavır sergilesin kanka 🙂 selam söyle

 6. SALİH
  SALİH 26 Aralık 2011

  Yıl sonunda büyük bir patlama ile döneceğim Sosyal ağlara diyor 🙂

 7. SALİH
  SALİH 26 Aralık 2011

  Şair Gibi coşturacağım Blogu diyor …Flaş Flaş Flaşş Recep hoca En kısa zamanda Sosyal Ağlarda Çevrimiçi :)))

 8. Salih
  Salih 26 Aralık 2011

  Reklam yapmayalım lütfen kankaa :))

 9. Fırat Yalçın
  Fırat Yalçın 2 Ocak 2012

  Çünkü millet olarak genel bir kanımız var: Ben aradığımı bulurum bakar geçerim..

  maalesef.

 10. Adsız
  Adsız 2 Ocak 2012

  Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir